Tech info

Proč lano pravidelně prohlížet.

Po celodenním lezení, když balíte lano, si všimněte několika maličkostí, které v konečném důsledku mohou zachránit život váš, nebo život vašeho kamaráda. Přece jen je lano mnohdy před vašima očima jediné pojítko se životem. Není účelem této krátké instrukce popsat desítky a desítky nehod, které se staly na různých místech světa. Chceme vám nabídnout pár rad, jak se nestát jednou takovou příhodou v knize o horolezectví nebo v časopise, nebo ve vyprávění lezců. Horolezectví je velmi nebezpečný sport. Jestliže ale postupujeme podle známých (a tolik opomíjených) zásad bezpečnosti, podaří se to riziko zmírnit na rozumné minimum. Nejprve něco o použitých výrazech, pro vaši snadnější orientaci:

Dynamická (horolezecká) lana (zkoušená dle EN 892)
Statická (s malým průtahem) lana (zkoušená dle EN 1891)

Názvosloví:

  •  
  • a) Oplet soubor pramenů (zpravidla 32, 40, 48 pramenů)
  • b) Jádro soubor „duší“ (6 až 16 duší; může být i více nebo méně)
  • c) Pramen soubor přízí (zpravidla 1 nebo 2 soubory přízí, které se kříží s jiným pramenem, zpravidla jeden se kříží po jedním nebo jeden se kříží pod dvěma)
  • d) Příze soubor vláken (seskané vlákno)
  • e) Vlákno soubor filamentů
  • f) Filament základní „vlásková“ jednotka = 1ks

Určení stáří lana

Stáří lana je možno určit dle visačky, kterou byste neměli vyhazovat. Jednak se vám bude hodit v případě reklamce lana v obchodě, dále může sloužit v případě nehody. Jestliže ji ale nemáte, můžete v případě nutnosti konec lana rozstřihnout a podle barevné kontrolky nebo pásky s údaji rok výroby určit. Barevné značení není stejné pro všechny firmy, takže barevné nitě uvnitř lana nemusí vždy znamenat totéž. V naších lanech můžete podle barevné kontrolní nitě určit rok výroby lana následovně : 2009 – modrá a žlutá , 2010 – zelená a žlutá , 2011 – černá a žlutá , 2012 – červená a modrá , 2013 – červená a zelená , 2014 – červená a černá , 2015 – zelená , 2016 – modrá , 2017 – žlutá , 2018 – černá , 2019 – červená a žlutá. V případě stáří lana více než 5 let od roku výroby se obecně další používání lana, z důvodu přirozené degradace PA/PES, vlivem UV záření a vnějších vlivů všeobecně, nedoporučuje.

Prohlídka lana jako celku.

Doporučuji zavést si a pravidelně doplňovat deník lana. Porovnejte počet skutečných pádů zachycených lanem (najdete je ve vašem deníku) s počtem UIAA pádů (dle norem EN 892, EN 1891) uvedených výrobcem na visačce. Přesahuje-li počet zachycených pádů počet výrobcem uvedených pádů, lano dále nepoužívejte. Rovněž je-li v deníku uveden jeden velmi tvrdý pád nebo pád přes ostrou hranu, lano okamžitě vyřaďte z použití.

Prohlídka opletu.

Základním znakem bezpečného opletu lana je, že ani jedna příze není zcela přetržena nebo prodřena. Pokud je nejméně jedna příze přerušena (přetržení, prodření) v celém rozsahu, lano okamžitě vyřaďte z použití. Jednotlivé filamenty v přízi mohou být narušené (chlupatost lana). Chlupaté lano není pro použití nebezpečné, nesmí však na žádném místě prosvítat jádro (z důvodu tak velkého porušení jednotlivých filamentů). Lokální zabarvení opletu, které se neztratí při vyprání lana ve vlažné vodě, je možné charakterizovat jako poškození chemikálií (jakéhokoli složení). Trvalé poškození příze opletu (potažmo i jádra) chemikálií vede k degradaci statických a dynamických vlastností, příze se může stát křehkou a následně při zachycení pádu neočekávaně prasknout. Dokonce jsou známy případy, kdy černý fix (zdánlivě nevinný), použitý jako označení pro střed lana, výrazně poškodil lano, které okamžitě prasklo právě v místě označení při zachyceném pádu. Jestli si nejste jisti, proč a za jakých okolností je na laně skvrna (která se nedá odstranit jak jsem popsal výše), lano dále nepoužívejte. Lokální zabarvení opletu, které se dá charakterizovat jako spečené příze (sklovitý lesk) rovněž nabádá k okamžitému vyřazení lana z použití, z důvodu možnosti nepředvídatelného přetrhu příze opletu při zachycení pádu, nebo při průchodu jistícím prvkem nebo brzdou.

Prohlídka jádra.

Nejlépe po každém použití hmatem prohlédněte lano. Najdete-li na pohmat tvrdá místa pod opletem, může se jednat o:

  • a) Lokální poškození jedné nebo více duší.
  • b) Lokální zauzlování jedné nebo více duší.
  • c) V nepravděpodobném případě se může jednat o cizí těleso ve vnitřní struktuře lana.

Ani v jednom z těchto případů nedoporučuji lano pro další použití.

Další doporučení.

Nikdy při zakládání postupového jištění, dále s vrchním jištěním atd. neveďte lano přímo přes smyčku z popruhu, repky nebo dalšího lana. Nejhorší způsobené tření a následné poškození lze „docílit“ právě při tření textilního výrobku o další textilní výrobek. Jeden ze dvou článků tohoto jistícího řetězu okamžitě nebo velmi rychle praskne. Jestliže byste se chtěli dozvědět více, nebo řešíte nějaký aktuální problém, nebo máte nějaké doplnění/připomínky k výše uvedeným informacím, můžete se obrátit na náš e-mail.


Gill Arena
lano

Nová Gill Arena v prevádzke.

DRYTOOLING
lano

1 Emil Fraštia (HK Manín)
2 Peter Neštický (HK Skoba Trnava)
3 Ján Svrček (Šarpoš)
Galerie

Gill 8,3 (Novinka!)
lano

Tím Gilmonte Vám představuje novinku - lano Gill 8,3, které dá Vašemu lezení nové možnosti bezpečného zdolání těch nejvyšších met.

Profistatic (Novinka!)
lano

S radostí Vám chceme představit novou řadu špičkových statických lán Profistatic 9B, Profistatic 10,5A, Profistatic 11A uváděných na trh pod značkou Gilmonte.

Events